Navigácia:  Úvod > Ako na to? > Zaujimavé články > Dôležitosť zladenia práce a osobného života

Ohlasy našich klientov

„Dobrý deň, s novým CV a sprievodným listom som veľmi spokojná, ďakujem pekne. Prevýšilo to až moje očakvávania.“

Viktoria. M., Bratislava, finančná účtovníčka

„.. tá cesta z Kežmarku do Nitry stála zato. Len ťažko by som zvládol pohovor bez prípravy.“

Jano S., Kežmarok, strojársky priemysel

„Ďakujem za veľmi profesionálne vypracované dokumenty, som milo prekvapená ako ste môj pracovný život odprezentovali. Poslala som ich zamestnávateľovi hneď v deň, kedy ste mi ich poslali. Teraz, po troch dňoch mi telefonovali, aby som prišla na pohovor. Perfektné…“

Edita D., Bratislava, letecká doprava

„Ten motivačný list úplne odpovedá tomu ako to cítim, len som to nevedela dať na papier. Ďakujem, určite Vás budem odporúčať!“

Hedviga M., Stupava, kontroling
 

Dôležitosť zladenia práce a osobného života

Túžime po tom snáď všetci. Avšak časovo balansovať rovinu kariéry a svojho súkromia niekedy nie je ľahké. Nachádzame sa totiž v období, kedy väčšina z nás je rada, že prácu a stály príjem má a poniektorí spracovávajú aj kolegovu agendu, pretože toho prepustili. Naháňame sa, zažívame veľa stresov, čo má rad negatívnych dopadov a to nie len na výsledky v práci, ale sa môže podpísať na našom zdraví a takisto naštrbiť rodinné vzťahy. Preto by sme si mali byť týchto rizík vedomí skôr, ako je už neskoro…

Najmä v čase krízy firmy hľadajú spôsoby, ako čo najefektívnejšie zužitkovať ľudský potenciál. Robte to v práci podobne. Nájdite si čo najefektívnejší systém práce, aby ste počas dňa stihli to, čo potrebujete. Zamerajte sa na dôležité veci a tie menej súrne nechajte na neskôr. Dobré rozplánovanie jednotlivých pracovných povinností je kľúčové. Každú ďalšiu operatívnu úlohu, ktorá Vám počas dňa príde na stôl, si tiež ihneď zaraďte do denného, či týždenného harmonogramu.

Urobte si zoznam aktivít v práci, ktoré robíte, ale nie sú podstatné. Môžu totiž zaberať pomerne veľa času. Obľúbené kávičky, fajčenie, či osobné rozhovory so zamestnancami nemusíte úplne vynechať zo svojho pracovného dňa, ale obmedzte ich. Svoju prestávku na obed si v každom prípade vychutnajte a skúste počas tohto krátkeho času nemyslieť na prácu. Prídete oddýchnutejší a s načerpanou energiou.

Čas na prácu a čas na oddych by mal byť rešpektovaný narovnako. No my sami niekedy zatieňujeme jedno, alebo druhé. Pokiaľ má vaša rodina pocit, že sa jej dostatočne nevenujete a priatelia si už zvykli na čoraz zriedkavejšie stretnutia a napokon Vaše koníčky sú tiež mimo harmonogramu, potom vedzte, že je čas niečo zmeniť.

Pokiaľ si napríklad nosíte prácu aj domov, zadeľte si ju a naplánujte voľné chvíle. Večer s priateľmi, či rodinný výlet cez víkend Vám pomôže ostať motivovaní, aby ste prácu do termínu vašich plánov stihli.

Uvedomte si, že vy ste pánom svojho času. Teda vy rozhodujete o tom, ako ho strávite a na aké aktivity ho investujete viac, na aké menej. Napokon, niektoré štúdie naznačujú, že zosúladenie práce a súkromného života prinesie benefit nie len pre nás samých, ale aj pre zamestnávateľa, pretože zamestnanec, ktorý je spokojný a šťastný vykazuje vyššiu produktivitu práce ;o)

© 2009 CVProfík