Navigácia:  Úvod > Ako na to? > Zaujimavé články > Najčastejšie chyby pri osobnom pohovore

Ohlasy našich klientov

„Môj životopis a motivačný list vyzerajú naozaj super. Dúfam, že ponuky sa teraz pohrnú. Ďakujem.“

Magdaléna G., Trenčín

„Potom ako ste prepísali životopis môjmu manželovi, podarilo sa mu získať pozvanie na pohovor do troch spoločností. O pár dní ide do druhého kola v jednej z nich, tak verím, že sa čoskoro zamestná.“

Marika A., Poprad

Trvalo to asi dva týždne, no nakoniec sa mi personalistka z firmy ozvala. Hneď po telefóne sa spýtala na niekoľko vecí z môjho životopisu a nakoniec ma pozvala na osobné stretnutie. Teraz čakám na ďalšie rozhodnutie manažmentu spoločnosti. Týmto Vám chcem pani Beňová poďakovať za vyhotovenie oboch dokumentov.

Ladislav L.

„Na základe Vami upraveného CV a mot.listu som bol pozvaný na 4 pohovory a dostal som už ponuku práce“

Peter Š., Nitra, obchodný manažér
 

Najčastejšie chyby pri osobnom pohovore

Svoju pozorne napísanú žiadosť do zamestnania ste odoslali a teraz čakáte, či sa Vám zamestnávateľ ozve. Telefón zazvoní a Vás pozvali na osobný pohovor. Potešíte sa, no s blížiacim sa dátum pohovoru sa začínate obávať. Snáď každý pracujúci si podobným scenárom prešiel. Teraz je veľmi potrebné, aby ste sa podobne ako v životopise aj na interview odprezentovali čo najlepšie. Personalisti hovoria o mnohých nedostatkoch, ktoré uchádzači chtiac, či nechtiac prejavia. Prečítajte si teda o niektorých z nich:

1. Prílišný stres, nervozita. Snažte sa prísť na pohovor pozitívne naladený. Čím viacej pohovorov absolvujete, tým viac budete sebaistý. Je to vec cviku. Na otázky reagujte pokojne, je normálne ak nad ťažšími otázkami krátku chvíľu porozmýšľate.

2. Slabá koncentrácia. Nemyslite na ďalšie povinnosti, ktoré Vás čakajú po interview. Pozorne vnímajte ľudí, s ktorými sa práve rozprávate „tu a teraz“ a veľmi dôkladne počúvajte. Nestraťte niť otázok a súvislostí. Sústredenosť Vám môže pomôcť v správnom formulovaní odpovedí.

3. Zapnutý telefón. Ak Vám v prostriedku pohovoru zazvoní telefón, nie len že je to veľmi neprofesionálne, ale naruší to rovnováhu celého pohovoru. Preto zabezpečte, aby Vás nikto počas tejto doby nerušil.

4. Ptýtať sa na plat príliš skoro. Toto by nemala byť jediná otázka Vášho záujmu. Na tému mzdového ohodnotenia zväčša príde ku koncu pohovoru. No mnoho krát sa aj tak nedozviete mzdu, ktorú zamestnávateľ ponúka. Buďte trpezlivý. V najužšom kole výberového konania zvyčajne je priestor na prediskutovanie tejto otázky ako aj ďalších firemných benefitov.

5. Klamanie. Šikovný personalista, či manažér prítomný na pohovore vie zistiť, či niektoré skutočnosti príliš neprikrášľujete. Akékoľvek klamstvo by Vás okamžite vyradilo z kola von. Pokiaľ naozaj veríte, že ste pre danú pozíciu ten správny kandidát, o to viac niet dôvod si vymýšľať.

6. Nepripravenosť na otázky. Veľa otázok sa dá dopredu očakávať. O niektorých z nich sme písali v minulých číslach Pardonu. Predídite nepríjemnému tichu, keď sa od Vás očakáva odpoveď. Venujte príprave čas, inak sa sami ľahko diskvalifikujte. Taktiež sa stáva situácia, keď kandidát dostane zväčša pri konci pohovoru priestor na jeho otázky, no nevie čo sa má spýtať. U zamestnávateľa to môže vzbudiť pocit, že nemáte úprimný záujem o pozíciu.

© 2009 CVProfík