Navigácia:  Úvod > Kontakt > Otázky a Odpovede

Ohlasy našich klientov

„Taký životopis, aký ste mi vyhotovili Vy by som si sám nikdy nenapísal. Ukazuje realitu, je veľmi dobre zformulovaný a pozdvihol mi sebavedomie ;o)

Jaroslav H., Rožňava, informatik

„Ďakujem za veľmi profesionálne vypracované dokumenty, som milo prekvapená ako ste môj pracovný život odprezentovali. Poslala som ich zamestnávateľovi hneď v deň, kedy ste mi ich poslali. Teraz, po troch dňoch mi telefonovali, aby som prišla na pohovor. Perfektné…“

Edita D., Bratislava, letecká doprava

Trvalo to asi dva týždne, no nakoniec sa mi personalistka z firmy ozvala. Hneď po telefóne sa spýtala na niekoľko vecí z môjho životopisu a nakoniec ma pozvala na osobné stretnutie. Teraz čakám na ďalšie rozhodnutie manažmentu spoločnosti. Týmto Vám chcem pani Beňová poďakovať za vyhotovenie oboch dokumentov.

Ladislav L.

„Dobrý deň, s novým CV a sprievodným listom som veľmi spokojná, ďakujem pekne. Prevýšilo to až moje očakvávania.“

Viktoria. M., Bratislava, finančná účtovníčka
 

Otázky a odpovede

Palo (8. November 2009 16:42)
Mňa by zaujímalo, či je potrebné poslať motivačný list firme, do ktorej chcem len tak poslať CV, pretože sa mi zdá byť ako zaujímavý zamestnávateľ. Neviem ale, či tam majú nejakú pozíciu otvorenú.

Poslať zamestnávateľovi iba životopis, a to len tak všeobecne bez odpovede na konkrétnu pozíciu neodporúčam. O to viac, že vlastne nechcete reagovať na žiadne voľné miesto, len dávate o sebe vedieť, že máte záujem u nich pracovať. Ako má zamestnávateľ vedieť, čo chcete pre nich robiť (aspoň v akej oblasti), prečo im vôbec píšete? Presne toto ako aj ďalšie info je potrebné v sprievodnom liste adresovať.

Andrea (16. Október 2009 21:05)
Robite zhotovenie europass zivotopisu? Dakujem!

Europass je konkrétny formát CV, ktorý už dnes používa veľa ľudí, teda nedá kandidátovi možnosť zaujať hneď na prvý pohľad. Na stránke CVProfíka nájdete hodnotenie práve tohto formátu, jeho klady aj zápory. V každom prípade máme záujem, aby každý nami vyhotovený životopis bol osobitý, preto šablónu Europass-u nepoužívame. Pokiaľ by ale bola požiadavka vyhotoviť CV na tento štýl, je to možné.

Magdaléna (9. Október 2009 11:29)
Dobrý deň. Poslala som Vám na zhodnotenie svoj životopis. Rada by som si u Vás objednala službu zhotovenia životopisu a sprievodného listu. Do anglického jazyka si ho už preložím sama to by nebol problém. Len neviem akú službu si mám objednať. Som študentkou posledného ročníka VŠ, pracujem popri tom mala som už rôzne roboty a rada by som získala nové zamestnanie v administratívnej oblasti (aj ako výpomoc) najlepšie na polovičný pracovný úväzok keďže som denným študentom. Neviem či si dať objednať životopis s praxou do dvoch rokov a motivačný list pre študenta alebo klasický. Dúfam že mi poradíte. pekný deň prajem

Magdaléna, keďže ste študentkou denného štúdia a pracovná prax na hlavný pracovný pomer nepresahuje 2 roky, objednajte základný CV (prax do 2r.)

JanaB. (5. Október 2009 15:10)
Chcem sa opýtať, či je podľa Vás lepšie pri oslovovaní potencionálnych zamestnávateľov /v mieste bydliska/ nájsť si čas a navštíviť ich osobne alebo stačí len zaslať žiadosť o prijatie do zamestnania a CV poštou, prípadne e-mailom?

Osobne zastávam názor, že nie je veľmi vhodné chodiť po firmách. V prvom rade to môže vyznieť, že ste zúfalá a v druhom rade je pravdpodobné, že personalista nebude mať zrovna na Vás čas. Teda sa s ním ani nestretnete. V tom lepšom prípade sa síce stretnete, ale nebude čas na detailný rozhovor, teda aj tak skončíte pri odovzdaní životopisu. Mám s tým svoje skúsenosti. Takéto návštevy uchádzačov o prácu môžu aj niektorí personalisti vnímať rušivo pri práci. Preto klasický spôsob zaslania CV s motivačným listom e-mailom je úplne postačujúce.

Marián (4. Október 2009 14:23)
Dobrý deň, raz mi jedna personalistka z pomerne veľkej spoločnosti povedala, že sprievodné listy kandidátov oni väčšinou nečítajú. Vraj nato nemajú čas. Akú máte Vy s týmto skúsenosť?

Závisí to od viacerých faktorov, napríklad, či personálne osadenstvo oddelenia stíha spracovávať prihlášky kandidátov do zamestnania, alebo aj osobné presvedčenie o vypovedacej hodnote dokumentu. Z mojich pracovných skúseností sa sprievodné listy čítali, pretože vedia poskytnúť dôležité informácie. Personalista sa dozvie nie len dôvod, prečo má uchádzač záujem a čo vie zamestnávateľovi ponúknuť, ale vie odhaliť napríklad aj úprimný záujem o pozíciu zo spôsobu vyjadrovania sa pisateľa.

Katarína (16. September 2009 12:55)
Dobrý deň, prosím Vás, myslíte si, že je správne písať do žiadosti o zamestnanie pre firmu, ktorá nevypísala žiaden konkurz v akých oblastiach mám znalosti získané na VS? Nie som si istá tým, či firmy vedia, čo obsahuje môj odbor. Alebo je lepšie písať na aké pozície som vhodná, keď nie som rozhodnutá, čo presne chcem robiť a zároveň chcem mať čo najväčšiu šancu získať aspoň nejaké zamestnanie. Alebo nepísať vobec nič z toho, čo som práve spomenula Ďakujem za Váš nazor.

Dobrý deň Katarína, nemyslím si, že je vhodné, aby ste zamlčala informácie o Vašom vzdelaní, kvôli zvýšeniu si šance uplatnenia v rôznorodých oblastiach. Vzdelanie je dôležitá časť CV a skôr by vyznelo čudne, keby ste si uviedla napr. iba názov školy, bez ostatných info. Menovať do CV pozície, na ktoré ste podľa Vás vhodná tiež určite neodporúčam. Tým by ste ukázala, že ste nerozhodná a vezmete akukoľvek prácu. Skúste sa zamerať na jednu oblasť, napr. administratíva, sales, technické zameranie… a tak formujte aj zameranie svojho CV. S niečím príliš všeobecným sa totiž ďaleko nedostanete.

Valika (13. September 2009 22:42)
Dobrý deň pani Beňová, pred nedávnom ste mi napísali v rámci zhodnotenia CV, že ho mám slušne napísané, ale pár vecí by tam bolo treba vylepšiť. Teda keďže by som nepotrebovala napísať celý životopis, no potrebujem tie špecifické rady... ako je to cenovo v takýchto prípadoch?

Pani Valika, závisí to od konkrétneho prípadu. Pozriem sa ešte raz na Váš životopis, zosumarizujem aké zmeny a v akom rozsahu sú potrebné a budem Vás kontaktovať.

Erik121 (8. September 2009 19:04)
Chcem sa spýtať, či je potrebné do CV si uvádzať referencie.

Tým, že si uvediete kontakt na kompetentnú osobu z bývalého zamestnania si vlastne zvyšujete dôveryhodnosť. Ukazujete tým, že nemáte strach z toho, ak by sa potencionálny zamestnávateľ chcel informovať, aký ste bol pracovník v minulosti. Takže referencie odporúčam uvádzať, no nie je nevyhnutnosťou dať do CV priamo kontakty, najmä ak sa tam nevmestia z dôvodu nedostatku miesta. Treba ale minimálne napísať, že na požiadanie ich poskytnete.

Tibor (10. August 2009 13:34)
Dobrý deň
chcem sa uchádzať o prácu v zahraničí, konkrétne v Anglicku a Írsku. Píšete aj životopisy vyhovujúce podmienkam v týchto krajinách? Ďakujem, Tibor /Malacky/

Nestretla som sa zatiaľ s tým, že by v niektorej krajine zamestnávatelia vyslovene požadovali CV napísané v určitom formáte, či štýle. Opäť platí pravidlo, že dobre napísaný životopis môžete použiť aj pre zahraničných zamestnávateľov, pretože koniec koncov každý sa chce o Vás dozvedieť rovnaké informácie. Ja sama sa inšpirujem aj zahraničnými metódami a praktikami písania. M.Beňová

Maťa (28. Júl 2009 09:49)
Zdravím Vás, aké dlhé by malo byť Curriculum Vitae v ideálnom prípade?

Tažko sa hovorí o ideále, záleží to napr. aj na tom ako je CV koncipované, resp. aký štýl, či dizajn zvolíte. Nemalo by však byť dlhšie ako 2 strany. Keď má totiž personalista prečítať 100 prihlášok, nemá čas na ‚dlhé príbehy‘.

AlkaT. (21. Júl 2009 16:29)
Dobrý deň som veľmi rada, že ponúkate takéto služby, počujem ľudí okolo seba tvrdiť, že sa robota vybavuje hlavne cez známosti. Snáď to nie je pravda v každom prípade. Myslím si, že dobrý životopis a vystupovanie na interviu sa rátajú. Alena z D.Kubína

Alena, to máte pravdu. Z vlastnej skúsenosti viem, že zďaleka všetko nefunguje cez známosti. Firma /manažér/, by predsa išla sama proti sebe, keby vzala do práce známeho, len kvôli tomu, že je známy a nemal by potrebné skúsenosti a zručnosti. Taký človek môže veľmi rýchlo skončiť, takže spoločnosť by bola opäť na začiatku procesu hľadania. Preto je aj pre firmu omnoho zaujímavejšie a efektívnejšie, keď si pozve na pohovor viacerých kandidátov, porovnajú ich a na základe toho vyberú najvhodnejšieho. Na druhej strane, výnimky existujú všade… No a samozrejme nato, aby Vás na taký pohovor zavolali sa životopis určite „ráta“. Je to to najpodstatnejšie.

Roman (17. Júl 2009 11:13)
Otázka platu či pláce sa mi vždy ťažko osobne vykomunikovávala. Rád by som moje cenové nároky uvádzal priamo v životopise či motivačnom liste. Čo si o tom myslíte? A kde je to lepšie uviesť. V životopise, či sprievodnom liste?

Dobrý deň Roman, mzdová otázka je väčšinou citlivá téma. Personalisti sú ale zvyknutí o tom hovoriť, býva totiž súčasťou pracovného pohovoru. Práve preto neodporúčam uvádzať sumu do CV, či sprievodného listu. Tieto dokumenty sú prvým kontaktom medzi Vami a potencionálnym zamestnávateľom, slúžia na prezentáciu Vašej osoby, a preto by bolo predčasné hovoriť o výplate. Keď Vás už pozvú na pohovor a položia Vám otázku ohľadne mzdy, potom môžete otvorene komunikovať na akú hodnotu si ceníte Vašu prácu.

STRÁNKY:
1
2
Pridajte vlastný príspevok, alebo otázku

Meno:

E-mail:

Obsah príspevku: