Navigácia:  Úvod > Ako na to? > Zaujimavé články > Začiatky v novej práci

Ohlasy našich klientov

„Rada by som sa ešte raz poďakovala za prípravu na interview. Dodali ste mi odvahu. Minulý týždeň som sa jedného pohovoru zúčastnila a včera ma pozvali do ďalšieho kola“. Veľmi sa teším!"

Peťa Z., Zlaté Moravce

„.. tá cesta z Kežmarku do Nitry stála zato. Len ťažko by som zvládol pohovor bez prípravy.“

Jano S., Kežmarok, strojársky priemysel

„Ďakujem za veľmi profesionálne vypracované dokumenty, som milo prekvapená ako ste môj pracovný život odprezentovali. Poslala som ich zamestnávateľovi hneď v deň, kedy ste mi ich poslali. Teraz, po troch dňoch mi telefonovali, aby som prišla na pohovor. Perfektné…“

Edita D., Bratislava, letecká doprava

„Včera ste mi poslali motivačný list aj CV. Sú fantastické! Nedá sa to porovnať s pôvodnými materiálmi. Naozaj ste vyzdvihli všetky pozitíva spôsobom, akým by som to sama nevedela napísať. Som Vám veľmi povďačná.“

Soňa K., Hlohovec, obchodno-administratívna referentka
 

Začiatky v novej práci

Správne a zaujímavo napísaný životopis nasledovalo pozvanie na pohovor, na ktorom ste potvrdili svoju vhodnosť pre pracovnú pozíciu. Ponuku ste s radosťou prijali a teraz prichádza deň, kedy v istom zmysle začínate nový život. Aspoň ten pracovný. Prvé dni v novej práci môžu byť trochu stresujúce. Nepoznáte prostredie, spolupracovníkov zatiaľ neviete osloviť menom, takisto ako systém práce, či firemná kultúra vám nič nehovoria. Napriek tomu, že prvé dni treba prekonať a oťukať sa, nezabúdajte, že i vy utvárate o sebe prvý dojem na vaše okolie. Preto Vám na inšpiráciu prinášame pár tipov, ako sa čo najlepšie zadaptovať.

1. Spoznajte svojich kolegov na oddelení. Znie to predsa logicky. Ľudia a ich prístup sú vždy a všade to najpodstatnejšie. Pomaličky od prvého dňa si budujte dôveru, ktorá je pri každej pracovnej úlohe dôležitá.
2. Ukážte svoju snahu učiť sa a prispôsobiť v novom prostredí. Pokiaľ Vám nadriadený ešte nevysvetlil presnú náplň práce, či systém akým sa v tíme pracuje, nebojte sa ukázať ďalším kolegom svoj entuziazmus. Ponúknete svoju pomoc, takto máte možnosť spoznať ostatných rýchlejšie a navyše zanecháte dobrý dojem.
3. Postoj k práci prejavujete aj svojim oblečením. Zvoľte preto čo najvhodnejšie oblečenie pre danú pracovnú pozíciu. Pokiaľ nie ste si istý čo na seba, nič nepokazíte tým, ak sa v prvý deň oblečiete o niečo konzervatívnejšie.
4. Čo sa od vás očakáva… Toto už bolo pravdepodobne do určitej miery objasnené na pohovore. Okrem svojej pracovnej náplne s ktorou sa postupne detailne zoznámite má každá väčšia firma ďalšie pravidlá (napr. pracovný poriadok) a smernice, ktorými sa riadia všetci zamestnanci. Naštudujte si preto materiály, ktoré Vám firma v nástupný deň poskytne.
5. Prispôsobte sa novému tempu. Môže sa to zdať ako jednoduchá úloha, no je možné, že priebeh celého Vášho dňa sa zmení. Skoršie ranné vstávanie, cestovanie do zamestnania, iný čas obeda a prestávky počas práce, či neskorší príchod domov. Nechajte si poradiť od kolegov, čo sa považuje vo firme za štandard. V niektorých spoločnostiach je napríklad bežné, že všetci sú o piatej vonku z budovy, inde sa pracuje individuálne a dlhšie ako je štandardný pracovný deň.

Počas skúšobnej doby máte čas zistiť, či Vám práca vyhovuje a takisto nadriadený má právo rozhodnúť o tom, či sa na pozíciu hodíte. U väčšiny ľudí je to šanca získať extra podporu od kolegov a „zabehnúť sa“, aby Vám správne pracovné návyky priniesli úspech a spokojnosť.

© 2009 CVProfík